Vpiši besede in poišči vsebino eg:
fuse,arrestor,00110115 technical...
Zadnja iskanja
Tehnična podpora
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

The Smarter Europe – Konferenca tehnologij zelenega prehoda

 

Konferenca The Smarter Europe, z letošnjo glavno temo "Tehnologije zelenega prehoda", je spremljevalka sejma The Smarter Eurepe. Potekala je 13. in 14. junija v konferenčnem centru sejmišča v Münchnu. V dveh dneh se je skupaj zvrstilo 37 različnih predavanj. Sodelovali so predstavniki različnih podjetij ter organizacij, povezanih s trajnostnimi tehnologijami.

 

Anže Jerman

Produktni vodja

V sklopu konference »The Smarter Europe« so potekala predavanja na štirih področjih: Intersolar (fotovoltaična industrija), EES (hranilniki energije), Power2drive (električna vozila in polnilna infrastruktura) ter EM-Power (razvoj elektroenergetskega omrežja). Omenjena področja se prepletajo med seboj ter so odvisna drug od drugega, nadaljnji razvoj pa mora poskrbeti, da bodo aplikacije, ki so del teh področji, med seboj kompatibilne ter povezljive.

 

 

Na konferenci Intersolar so razpravljali o nadaljnjem razvoju fotovoltaičnih modulov ter razsmernikov. Veliko se je govorilo o umeščanju velikih fotovoltaičnih elektrarn v prostor, pri čemer sta bila osrednja tema alternativna načina umeščanja na kmetijske površine ter gladine vodnih površin. Po podatkih s konference se v okviru programa REpower EU za Evropo načrtuje petkratno povečanje skupno inštalirane moči fotovoltaičnih elektrarn s trenutnih 210 GW na 1 TW do leta 2030.

 

Na konferenci EES so razpravljali o različnih tehnologijah shranjevanja električne energije, pri čemer se trenutno največ govori prav o baterijskih hranilnikih. Elektroenergetsko omrežje je trenutno na prelomu zaradi nasičenja energije, proizvedene v fotovoltaičnih elektrarnah. Zaradi tega ob najbolj sončnih dneh prihaja do negativnih cen proizvodnje električne energije, pridobljene s fotovoltaičnimi elektrarnami. Rešitev so hranilniki energije, ki lahko shranijo viške energije ob vrhovih proizvodnje električne energije. Ključni izziv je usklajevanje bilance proizvodnje in porabe  električne energije v omrežju. S tem namenom je v Evropi že zaznana večja aktivnost pri razvoju ter proizvodnji baterijskih hranilnikov.

 

Konferenca Power2drive je potekala v znamenju električnih vozil in pripadajoče polnilne infrastrukture. Predstavljeni so bili načrti Evropske unije za postopni prehod na električna vozila. Predstavniki podjetji so prikazali primere dobrih praks vključevanja polnilne infrastrukture, da ta ne postane preveliko breme za elektroenergetsko omrežje.

 

Na konferenci EM-Power so razpravljali o vključevanju prej omenjenih aplikacij v omrežje, nadgradnji trenutnega omrežja ter predvidevanjih glede porabe električne energije v prihodnosti. Potekale so razprave o povezljivosti in komunikaciji med vključenimi aplikacijami.

 

Kot zaključno misel z letošnje konference lahko omenim, da se bo v naslednjih letih veliko dogajalo na vseh štirih področjih tehnologij zelenega prehoda. Razvoj električnih vozil primerjajo z  razvojem vozil z motorji na notranje zgorevanje. Razlika je le v tem, da je razvoj vozil z motorji na notranje zgorevanje potekal več kot stoletje, razvoj električnih pa bo očitno omejen na precej krajše časovno obdobje. Evropski proizvajalci in organizacije, povezane z e-mobilnostjo, se zavedajo, da se ne sme ponoviti napaka, ki smo ji bili priča pred leti na področju fotovoltaike, ko se je večina proizvodnih procesov selila v Azijo. Z razcvetom fotovoltaike smo v Evropi postajali čedalje bolj oziroma kar v celoti odvisni od azijskih proizvajalcev. Podobna zgodba se trenutno odvija v razvoju električnih vozil in pripadajoče infrastrukture, ključno pa je, da razvoj in proizvodnjo aplikacij, povezanih z e-mobilnostjo, obdržimo v Evropi.

 

Vaša košarica je prazna.