Vpiši besede in poišči vsebino eg:
fuse,arrestor,00110115 technical...
Zadnja iskanja
Tehnična podpora
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Nadgradnja obstoječih standardov iz serije IEC 60269 za nizkonapetostne varovalke

Sestanek IEC SC 32B v Ljubljani

 

Delo na področju dopolnitev in izboljšav obstoječih standardov iz serije IEC 60269 za nizkonapetostne varovalke teče dalje in v postopku so tudi predlogi za pripravo novih standardov. Pri teh aktivnostih, v katerih sodelujejo predstavniki vseh najpomembnejših svetovnih proizvajalcev varovalk, je seveda prisoten tudi ETI, ki je bil letos zadolžen tudi za organizacijo srečanja članov tehničnega pododbora IEC SC 32B.

 

Viktor Marinčič
Predsednik IEC TC 32
Produktni vodja za varovalčne sisteme

 

 

 Srečanje članov IEC SC 32B

IEC - Mednarodna elektrotehnična komisija

International Electrotechnical Commission (IEC), ali po naše Mednarodna elektrotehnična komisija, je neprofitna in nevladna organizacija, ki na mednarodnem nivoju skrbi za standardizacijo na področju elektrotehnike. Ustanovljena je bila leta 1906 in danes perdstavlja vodilno svetovno združenje strokovnjakov iz elektrotehnike. Njena glavna naloga je priprava in izdaja mednarodnih standardov s področja elektrotehnike, elektronike in z njima povezanih področij.

Že od ustanovitve je delo IEC razdeljeno na t.i. tehnične odbore, ki pokrivajo 129 različnih elektrotehničnih področij. Za ETI je seveda zelo pomemben tehnični odbor TC 32, imenovan Fuses (varovalke). V okviru tega tehničnega odbora se ukvarjamo s standardizacijo nizkonapetostnih varovalk.

Delo IEC in TC 32 je ključno za zagotavljanje visokih standardov kakovosti, varnosti in učinkovitosti pri uporabi varovalk v električnih sistemih. Sodelovanje v teh odborih nam omogoča, da smo aktivno vključeni v oblikovanje in izboljšanje standardov za varovalke, kar ima neposreden vpliv na naše izdelke in storitve.

 

Nagovor generalnega direktorja ETI d.o.o., g. Tomaža Berginca

 

IEC TC 32 in IEC SC 32B

Technical Committee TC 32 - Fuses - Tehnični odbor TC 32 je bil ustanovljen leta že davnega 1946, njegov trenutni predsednik pa sem Viktor Martinčič iz ETI-ja. Hkrati z razvojem tehnologije in področjem električnih inštalacij so se spreminjale tudi tehnične zahteve za varovalke, ki jih je pokrival TC 32. Zato se je ta tehnični odbor sčasoma razdelil na tri pododbore (angl. Subcommittees) in sicer :

  • SC 32A za visokonapetostne varovalke,
  • SC 32B za nizkonapetostne varovalke
  • SC 32C za miniaturne varovalke.

Predsednik pododbora SC 32B – Nizkonapetostne varovalke je iz Francije (MERSEN), to je g. Jean-Francois De PALMA, medtem ko delo sekretarja opravlja g. Michael ALTENHUBER iz Avstrije, sicer zaposlen pri ETMA Technisches Büro für Elektrotechnik in Univerzi na Dunaju.

Delovanje tehničnega pododbora IEC SC 32B je sicer že v osnovi porazdeljeno po različnih področjih, ki ga pokrivajo tako imenovane "Working Groups" oz. delovne skupine, imenovane WG in "Maintenance Teams" oz. vzdrževalne skupine, imenovane MT.

Trenutno so v pododboru SC 32B aktivne naslednje skupine:

  • MT8 »Maintenance of standards dealing with fuses for general applications«, torej »Vzdrževanje standardov, ki obravnavajo varovalke za splošno uporabo«. V tej delovni skupini se torej pripravljajo mednarodni standardi za nizkonapetostne varovalke za zaščito tokokrogov in aparatov pred prevelikimi in/ali kratkostični tokovi ter njihovo vzdrževanje.
  • MT9 »Maintenance of standards dealing with fuses for semiconductor protection«, torej »Vzdrževanje standardov, ki obravnavajo varovalke za zaščito polprevodnikov«
  • WG15 »Reorganization of the standard series 60269 Low-voltage fuses«, torej »Reorganizacija standardov serije 60269 Nizkonapetostne varovalke«
 

Pregled predlaganih sprememb standardov

Kot je bilo predvideno v osnutku dnevnega reda tega srečanja, smo delo začeli v skupini MT8, kjer smo obravnavali predlagane spremembe naslednjih standardov:

Standard IEC 60269-1 obravnava splošne zahteve za nizkonapetostne varovalke. V skupini MT8 smo proučili predlagane spremembe tega standarda, ki se nanašajo na izboljšanje zaščite tokokrogov in aparatov pred prevelikimi in/ali kratkostičnimi tokovi. Te spremembe so namenjene zagotavljanju večje varnosti in zanesljivosti električnih sistemov.

Standard IEC 60269-2, obravnava dodatne zahteve za varovalke, namenjene uporabi s strani pooblaščenih oseb, predvsem v industrijskih aplikacijah. Skupina MT8 je proučila predlagane spremembe tega standarda, ki so usmerjene v izboljšanje funkcionalnosti in učinkovitosti varovalk ter poenostavitev postopkov vzdrževanja in zamenjave.

Standard IEC 60269-3, pa se osredotoča na dodatne zahteve za varovalke, ki se uporabljajo v gospodinjskih in podobnih aplikacijah ter jih uporabljajo nekvalificirane osebe. Skupina MT8 je preučila predlagane spremembe tega standarda, ki so namenjene izboljšanju varnosti in razumevanja uporabe varovalk za laične uporabnike.

Dopolnitve zgoraj omenjenih standardov in pripombe, ki so iz raznih držav prispele v sistem IEC dokumentacije so bile obravnavane podrobno, in večina od njih je bila po dolgotrajnem usklajevanju sprejeta.

Delo se je nato nadaljevalo v skupini MT9, kjer smo podrobno analizirali dopolnitve za standard IEC 60269-4 (Supplementary requirements for fuse-links for the protection of semiconductor devices – Dodatne zahteve za talilne vložke za zaščito polprevodniških elementov). Tudi v tem sklopu je bilo veliko obravnavanih dopolnitev, predvsem v povezavi za zahtevami trga po vse višjih nazivnih napetostih in tokovih, za katere bo morali biti talilni vložki iz te skupine projektirani in testiranji v bližnji bodočnosti.  


Pomen reorganizacije standardov varovalk in vloga delovne skupine WG15

Zelo zanimivo področje za področje standardizacije varovalk pa predstavljajo aktivnosti delovne skupine WG15. Skupina, ki jo sestavljajo predstavniki nemških proizvajalcev, kot so SIEMENS, SIBA in BRUCHMANN, se je odločila za projekt reorganizacije celotne skupine IEC standardov za varovalke.

V zadnjih desetletjih je standardizacija varovalk doživela napredek, vendar so se zaradi različnih zahtev trga in proizvajalcev pojavile nekatere nejasnosti, podvajanja in posledično slabša preglednost nad standardi. Na primer, tehnične zahteve za cilindrične in BS (British Standard - angleški standard) talilne vložke so trenutno opisane v kar petih različnih standardih. To omejuje fleksibilnost pri razvoju novih vrst varovalk ter omejuje možnosti za ustvarjanje novih kombinacij in oblik varovalk.

Delovna skupina WG15 se je zavezala, da bo uredila to zmedo in poskrbela za bolj pregledne in usklajene standarde varovalk. Njihov cilj je poenostaviti in reorganizirati obstoječe standarde ter omogočiti proizvajalcem večjo fleksibilnost pri razvoju novih tipov varovalk.

Prepletenost različnih delov standardov obstoječe serije IEC 6026 glede na dimenzijski sistem in karakteristike je prikazana na spodnjih slikah:

 

 

Nemški strokovnjaki torej predlagajo popolno reorganizacijo, ki bo v bodoče vplivala tudi na izvedbo osnovnih certificiranj izdelkov, ki jih proizvaja tudi ETI, zato je vključenost v delo WG15 zelo pomembno tudi za nas in tudi zato je avtor tega prispevka tudi član WG15. Po omenjeni reorganizaciji bo pregled standardov serije IEC 60269 izgledal tako, kot je predstavljeno na spodnji sliki. Od vseh dosedanjih standardov bosta ostala samo IEC 60269-1 in IE C60269-5, ostali pa se bodo razporedili na naslednji način – posamezne tokovno-časovne karakteristike bodo definirane v standardih serije IEC 60269-2xx, njihove mehanske karakteristike pa v standardih serije IEC 60269-3yy:  

Prihodnost na področju standardizacij varovalk bo torej kar razgibana in ETI bo seveda sodeloval pri vsakem koraku tega procesu priprave sprememb.

 

Vaša košarica je prazna.